Jaką patelnię wybrać?

Patelnia jest jedną z pierwszych rzeczy, które kupuję, aby wyposażyć naszą kuchnię. Zależy mi na produkcie, który posłuży w moim domu przez lata. Bardzo nie lubię wyrzucać pieniędzy na sprzęt, który posłuży mi tylko kilka miesięcy. Zawsze zastanawiam się, czego potrzebuję, do czego patelnia ma mi służyć, jakie mam wymagania co do produktu. Wtedy też decyduję się czy chcę kupić patelnię dobrej jakości za większe pieniądze tak, aby posłużyła mi przez lata, czy patelnię z niższej półki cenowej, którą wyrzucę po roku.

Ja zawsze wybieram pierwszą opcję. Wolę jednorazowo wydać przysłowiowe kilka stówek, aby cieszyć się wysokiej jakości patelnią przez długie lata. Poniżej pokaże Ci, na co zwracam uwagę, wybierając moje patelnie oraz pokrótce wyjaśnię Ci jak o nie dbać, aby służyły mi przez lata.

Czym się kieruję przy wyborze patelni?

Spędzam bardzo dużą ilość czasu w kuchni, więc duże znaczenie mają względy praktyczne nie tylko wygląd patelni. Ważna jest dla mnie wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałość. Wygląd patelni jest drugorzędną sprawą, jednak nie ukrywam, że lubię, jak moje sprzęty ładnie wyglądają.

Równie ważna jest dla mnie wygoda użytkowania- moja kuchnia jest mała, mam w niej mało miejsca więc przede wszystkim stawiam na patelnie wielofunkcyjne, na których usmażę naszego polskiego schabowego, ale  także zrobię potrawkę z dużą ilością sosu.

Najważniejszą z cech przytoczonych tu jest powłoka patelni- od niej zależy czy potrawy będą się przypalać, czy będzie odporna na uszkodzenia oraz, czy będzie łatwa do czyszczenia.

Według mnie warto zainwestować w jedną wytrzymałą patelnię żeliwną- nie przestrasz się jej ceny, są to drogie sprzęty, jednak posłużą przez dziesiątki tak, wiec wydatek jest wart swojej ceny. Patelnie żeliwne są bardzo trwałe oraz dobrze trzymają ciepło.

Tańszą patelnią, na którą każdy będzie mógł sobie pozwolić, jest patelnia ze stali nierdzewnej- ta powłoka jest również bardzo wytrzymała, nie ulega uszkodzeniom oraz nie wchodzi w reakcję z jedzeniem. Patelnie stalowe nagrzewają się dość wolno- jednak trwałość powłoki według mnie rekompensuje czas nagrzewania.

Jeśli zależy Ci na smażeniu beztłuszczowym, warto wybrać patelnię teflonową, umożliwia ona smażenie beztłuszczowe lub z niewielką ilością tłuszczu. Patelnie te są stosunkowo wytrzymałe, jednak należy zwracać uwagę, aby nie uszkodzić teflonu- nie należy w przypadku tej powłoki używać metalowych narzędzi. Pamiętaj też, że patelnia z uszkodzoną powłoką teflonową nie powinna być używana.

Na co dodatkowo zwracam uwagę, wybierając patelnię?

 • Rączka – patelnia, musi dobrze trzymać się w dłoni, nie może się ślizgać. Ważne jest, aby rączka się nie nagrzewała, poprawi to komfort naszego gotowania i przede wszystkim bezpieczeństwo.
 • Średnica – w zależności jakie potrawy będziesz przygotowywać, dla jakiej ilości osób- dobierz taką patelnię, która spełni Twoje oczekiwania.
 • Dostosowanie do kuchenki – jedna z najważniejszych kwestii, czyli, do jakiej kuchenki będziesz wykorzystywać swoją patelnię ? Czy będzie to kuchenka indukcyjna, czy może gazowa? Warto zdecydować się na patelnie uniwersalne, dostosowane do każdego rodzaju kuchenek – jeśli zmienisz kuchenkę w przyszłości, będziesz mieć pewność, że nie trzeba będzie wymieniać patelni.
 • Cena – wraz z jakością idzie cena. Za produkt wyższej jakości trzeba zapłacić proporcjonalnie wyższą cenę. Nie warto oszczędzać na patelni, jest ona jedną z najczęściej używanych przedmiotów.

Na rynku mamy wiele rodzajów patelni, powyżej przedstawiłam Ci klasyczne, podstawowe patelnie, które warto mieć w kuchni. Jednak w przypadku indywidualnych potrzeb warto mieć również patelnie dedykowane specjalnym  potrawom- takimi patelniami są:

 • Patelnia do naleśników- cienkie dno i niskie ścianki ułatwią precyzyjne smażenie idealnie cienkich naleśników.
 • Patelnia grillowa – dzięki najlepszej patelni do grillowania dania z grilla możesz przyrządzić bezpośrednio w swojej kuchni, dzięki charakterystycznym żłobieniom podczas smażenia tłuszcz spływa w zagłębienia i potrawa nim nie nasiąka.
 • Wok – dla osób kochających kuchnię azjatycką warto zainwestować w wok, który jest połączeniem garnka i patelni. Dzięki temu, że bardzo dobrze się nagrzewa, idealnie sprawdzi się do szybkiego smażenia azjatyckich dań.
 • Patelnia do ryb – posiada ona owalny kształt, aby ryba mogła być smażona w całości bez dzielenia na części
 • Patelnia dołkownica – posiada charakterystyczne zagłębienia, w których można usmażyć jajka lub placki równej wielkości.

Jak dbać o patelnie?

Jak już kupujemy patelnię, chcemy, aby służyła nam przez lata, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie i czyszczenie sprzętu. Przede wszystkim należy regularnie je myć wewnątrz i na zewnątrz patelni. Nie szorujemy patelni tzw. druciakami, uporczywe przypalenia namaczamy w gorącej wodzie i płynie do mycia naczyń. W przypadku wyjątkowo trudnych plam warto skorzystać z sody oczyszczonej i octu. Dzięki temu przypalenia powinny zniknąć bez większych problemów.

Podsumowując, każdy z nas ma inne potrzeby, inne warunki mieszkalne więc wybór patelni jest kwestią indywidualną.  Warto jednak mieć jedną patelnię uniwersalną, która przyda się przy przygotowaniu większości potraw.  Pamiętaj, że patelnie kupujemy na lata i warto wybrać tą najlepszej jakości.

Mam nadzieję, że chociaż w najmniejszym stopniu ułatwiłam Ci wybór Twojej patelni oraz że Twoje gotowanie stanie się łatwiejsze

Print Friendly, PDF & Email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Ania

Ania

Zostaw komentarz

O mnie

Chcę Cię powitać w moim świecie!

Nazywam się Ania Zyśk, jestem autorką profilu na Instagramie o nazwie @jedz.pysznie oraz autorką książki kulinarnej „Jedz pysznie i chudnij”.

Popularne

Obserwuj mnie

Pomocnik kuchenny

Poniżej zamieszczam krótki pomocnik, który ułatwi ci gotowanie.

Pojemność miar:

 • 1 szklanka – 250 ml/250 g
 • 1 płaska łyżka – 15 ml/15 g
 • 1 płaska łyżeczka – 5 ml/5 g
 • 1 kostka masła – 200 g
 • 1 jajko – 50 g
 • 1 g drożdży suszonych – 2 g drożdży świeżych
 • szczypta – ilość, jaką uda się wziąć pomiędzy kciuk i palec wskazujący
 • 1 łyżka – 15 ml – 3 łyżeczki
 • 16 łyżek – 1 szklanka
 • 4 łyżki – 1⁄4 szklanki

Moja książka

Mój e-book