Stopień trudności: łatwy
Przygotowywanie domowych przetworów daję ogromną satysfakcję. Wymaga to od nas dużej ilości czasu i pracy, jednak możliwość cieszenia się smakiem własnoręcznie przygotowanych przetworów jest niesamowita:)
Do domowych przetworów zawsze używam pomidorów podłużnych, tzw. LIMA. Mają one dużo miąższu oraz niewiele nasion i idealnie sprawdzają się do przygotowywania przetworów.
Tym razem przygotowałam dla Ciebie przepis na wyrazisty w smaku domowy ketchup pomidorowy. Dodatek goździków i cynamonu dodaje mu fajnego smaku. Myślę, że jak spróbujesz będziesz zadowolona 🙂
Jeśli spróbujesz tego przepisu koniecznie oznacz mnie na Instagramie 🙂
Składniki:
- 2 kg pomidorów
- 100 ml octu jabłkowego
- 40 g cukru
- 150 g cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 10 g oleju
- łyżka soli
- pół łyżeczki papryki ostrej
- pół łyżeczki cynamonu mielonego
- laska cynamonu
- 8 kulek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka goździków
- 1 łyżeczka kolendry
Przygotowanie:
Umyte pomidory kroję w mniejsze kawałki i przekładam do wysokiego garnka. Pomidory gotuje na średnim ogniu, dodaję do nich pokrojoną w kostkę cebulę oraz czosnek. Gotuję, aż pomidory zaczną się rozpadać, a cebula zmięknie. Pamiętam, aby mieszać je co jakiś czas, aby nic się nie przypaliło.
W międzyczasie przygotowuję zalewę octową. Do niewielkiego garnka dodaję ocet, cukier, olej oraz przyprawy. Całość zagotowuję i zdejmuję z ognia. Pozostawiam na około 10 minut, aby zalewa nabrała smaku.
Gdy pomidory zmiękną, dodaję do nich zalewę. Przelewam ją przez sitko, aby pozbyć się nasion. Całość gotuję bez przykrycia, aż woda dobrze odparuje. Następie blenduję na jednolitą masę i przecieram przez sitko, aby uzyskać gładki ketchup.
Gdy ketchup po przetarciu będzie nadal za rzadki, przekładam go ponownie do garnka i redukuję, aż zgęstnieje.
Można go jeść od razu, a ostudzeniu przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Jeśli chce zachować ketchup na zimę, należy go pasteryzować.
Do wyparzonych wrzątkiem i osuszonych słoików przelewam ketchup. Słoik zakręcam (zawsze używam nowych nakrętek). Zwracam uwagę, aby brzeg słoika i nakrętka były suche. Napełniony słoik odwracam do góry dnem i pozostawiam do lekkiego przestygnięcia.
Pasteryzowanie: Ja słoiki pasteryzuję na mokro. Do garnka z grubym dnem wkładam ścierkę, ustawiam na niej słoiki, zalewam letnią wodą i gotuję. Od momentu zagotowania się wody, gotuję słoiki 30 minut.
Ważne, aby woda nie dotykała nakrętek. Wyjmę je z garnka, odwracam do góry dnem i pozostawiam do przestudzenia.
W razie potrzeby dostosuj ilość soli i papryki ostrej do swoich preferencji.
Gotowe przechowuję w ciemnym, chłodnym miejscu.
———
Czas przygotowania: 40 min
Czas gotowania: 30 min
Całkowity czas: 1 h 10 min
Ilość porcji: 3 słoiki