Stopień trudności: łatwy
O jakości i smaku naszych polskich jabłek można mówić wiele
Warto kupować warzywa od lokalnych dostawców, z okolicznych bazarów i targów. Dzięki temu nie tylko jemy nasze Polskie produkty, ale również wspieramy polskich producentów i naszą rodzimą gospodarkę.
Nie da się ukryć, że owoce są najsmaczniejsze w sezonie i wtedy sięgamy po najczęściej, ale co zrobić, aby mieć je pod ręką także poza sezonem?
Jednym z moich ulubionych sposobów na przechowanie smaku jabłek jest przygotowanie z nich pysznego i delikatnego musu. Poniżej znajdziesz przepis na domowy mus jabłkowy, a także pomysły na jego wykorzystanie 🙂
Z jakich jabłek przygotować mus?
Jabłka idealne do obróbki termicznej, to jabłka kwaśne, które są stworzone do przetworów. Przez swoją kwaskowatość, po przetworzeniu nie są mdłe w smaku. Dzięki obróbce uzyskują pyszny i wyrazisty smak. Jabłka te łatwo się rozpadają podczas gotowania.
Po jakie jabłka sięgnąć? Kwaśne tj. szara reneta, antonówka i jonagold. Możesz wykorzystać także jabłka średnio-kwaśne tj. kortlandy, lobo, delikatesy.
Jeśli chcesz, aby Twój mus nabrał głębszego smaku, możesz go przyprawić imbirem, cynamonem, goździkami lub wanilią.
Do czego wykorzystać mus?
- Jako substancja słodząca — taki mus doda naturalnej słodyczy deserom, ciastom, wypiekom, owsiance, jogurtom. Możesz dodać go także do dań wytrawnych tam, gdzie wykorzystałabyś jabłka, np. jako dodatek do kaczki. Mus jabłkowy wykorzystasz do wielu potraw.
- Zamiast jajka — mus jabłkowy ma właściwości sklejające, więc możesz zastąpić nim jajko. Możesz użyć go do słodkich wypieków, dzięki niemu będą one zwarte i nie będą się rozpadać. Dodatkowo będą one bardziej puszyste.
- Nadaje wilgotności — dodatek musu jabłkowego do słodkich wypieków nada im wilgotności, wypieki dłużej zachowają świeżość. Dzięki niemu możesz ograniczyć ilość dodanego tłuszczu, a wypieki nadal będą pyszne i wilgotne.
- Dodatek do potraw — mus jabłkowy możesz wykorzystywać jako tradycyjny dżem. Posmaruj nim kromkę chleba, dodaj do jogurtu lub domowych drożdżówek.
- Prosty deser — gdy brakuje Ci czasu, mus jabłkowy możesz wykorzystać jako samodzielny deser, wystarczy dodać do niego trochę jogurtu, orzechów bądź czekolady. Gwarantuję, że każdy będzie zadowolony.
Dlaczego warto zamykać smak lata w słoiku?
Mając w swojej spiżarce domowe przetwory, w każdej chwili możemy po nie sięgnąć i cieszyć się smakiem lata oraz właściwościami polskich owoców. Zima to idealny czas na wykorzystywanie przygotowywanych przetworów. Spróbuj podczas tegorocznego lata przygotować swoje, domowe przetwory- gwarantuję Ci, że będzie to dla Ciebie ogromna satysfakcja, a smak samodzielnie robionych przetworów wynagrodzi Ci czas spędzony w kuchni 🙂
„CuTE: Kultywowanie smaku Europy”
to kampania informacyjno-promocyjna prowadzona w przez Europejskie Stowarzyszenie Handlu
Owocami i Warzywami. Ma ona na celu zmotywowanie Europejczyków do zmiany swoich nawyków żywieniowych i prowadzenia bardziej zdrowego stylu życia. Polskie jabłka są jednym z głównych promowanych w kampanii produktów. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Więcej informacji o kampanii „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu: https://www.fruitvegetableseurope.eu/pl
Smak pysznych jabłek możesz w prosty sposób zamknąć w słoiku i podczas zimowych dni wykorzystywać do pysznych domowych wypieków i deserów.
Poniżej dokładnie opisuję co zrobić, aby przygotować najlepszy domowy mus jabłkowy.
Jeśli spróbujesz któregoś z tych przepisów koniecznie oznacz mnie na instagramie 🙂
Składniki:
- 1 kg kwaśnych jabłek
- 50 g erytrytolu/cukru
- sok z połowy cytryny
Przygotowanie:
Jabłka myję i obieram, kroję w ćwiartki i wykrawam gniazda nasienne. Owoce kroję drobniej i wrzucam je do dużego garnka, dolewam ok. pół szklanki wody, skrapiam je sokiem z cytryny. Jabłka duszę na małym ogniu aż się rozpadną i zaczną się gotować. Mieszam co jakiś czas, aby mus się nie przypalił. Gotuję, aż jabłka całkowicie się rozpadną, w razie konieczności podlewam wodą. Mus dodatkowo blenduję, aby mieć pewność, że będzie gładki. Dodaję erytrytol, aby przełamać smak.
Do wyparzonych słoików wlewam do pełna mus. Wlewam bardzo ostrożnie, aby sam słoik przyzwyczaił się do temperatury i nie pękł. Słoik zakręcam (zawsze używam nowych nakrętek). Zwracam uwagę, aby brzeg słoika i nakrętka były suche. Napełniony słoik odwracam do góry dnem i pozostawiam do lekkiego przestygnięcia.
Pasteryzowanie: Ja słoiki pasteryzuję na mokro. Do garnka z grubym dnem wkładam ścierkę, ustawiam na niej słoiki, zalewam letnią wodą i gotuję. Od momentu zagotowania się wody, gotuję słoiki 30 minut. Ważne, aby woda nie dotykała nakrętek. Wyjmuję je z garnka, odwracam do góry dnem i pozostawiam do przestudzenia.
Gotowy mus przechowuję w ciemnym, chłodnym miejscu.
———
Czas przygotowania: 30 min
Czas gotowania: 1 h 30 min
Całkowity czas: 2 h
Ilość porcji: 3 słoiki
Domowy mus jabłkowy, na który przepis podałam Ci powyżej, możesz wykorzystać na wiele sposobów, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Ja przygotowałam pyszny sernik jabłkowy na zimno. Piankowy, delikatny, smakujący jabłkami. Czy może być lepiej?
Składniki:
Spód:
- 100 g biszkoptów
Masa serowa:
- 1 kg sera w wiaderku
- 45 g żelatyny
- 600 g musu jabłkowego
- 250 g erytrytolu/ cukru
Wierzch:
- 400 g musu jabłkowego
- 10 g żelatyny
- 30 g erytrytolu/cukru
Przygotowanie:
Na początku przygotowuję masę. Twaróg przekładam do miski, łączę go z musem jabłkowym. Żelatynę i erytrytol rozpuszczam w gorącej wodzie (nie może być wrząca). Żelatynę studzę i dodaję do niej 2-3 łyżki sera, aby masa się nie zwarzyła. Następnie przelewam ją do miski z twarogiem.
Masę miksuję na wysokich obrotach, aby ją napowietrzyć. Miksuję kilka minut, dzięki temu sernik będzie miał konsystencję pianki. W tortownicy (24 cm) układam biszkopty. Masę serową przelewam do tortownicy i schładzam.
W międzyczasie przygotowuję wierzch. Żelatynę i erytrytol rozpuszczam w gorącej wodzie (nie może być wrząca). Żelatynę studzę i dodaję do niej 2-3 łyżki musu jabłkowego, aby masa się nie zwarzyła. Żelatynę dodaję do pozostałego musu, dokładnie miksuję, aby masa się napowietrzyła. Mus przelewam na schodzony sernik. Pozostawiam do stężenia na noc.
———
Czas przygotowania: 20 min
Czas oczekiwania: 2 h
Całkowity czas: 2 h 20 min
Ilość porcji: 12 porcji
Oceń wpis
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Brak głosów! Bądź pierwszy